Imię dla dziecka. Dlaczego to takie ważne?

Z pewnością znacie już płeć Waszego dziecka. W innym przypadku wyprawka dla niemowlaka czy odpowiednio zaaranżowany pokój dziecięcy stanowiłby prawdziwe wyzwanie. Tak czy owak, dobrze o tym pomyśleć jeszcze przed rozwiązaniem, wybierając co najmniej dwa – na pierwsze i na drugie imię. Co jednak dla jednych jest oczywiste, dla drugich jest nie lada problemem. W końcu nasz wybór będzie towarzyszył dziecku przez całe życie. O czym warto pamiętać?

Wyprawka dla niemowlaka to nie wszystko

Płeć i imię dziecka jest przydatne nie tylko do właściwego przygotowania pokoju dla niemowlaka, ale również z innych, praktycznych przyczyn: musimy zgłosić imię naszego dziecka do USC do 2 tygodni po narodzinach. Jeśli nie zmieścimy się w tym czasie i nie zareagujemy na 3 wezwania od urzędu, dziecko otrzyma losowe imię, wybrane przez urzędników. Wtedy mamy jeszcze możliwość odwołania się i zmiany imienia aż do pół roku od rejestracji. W tym celu musimy złożyć pisemną prośbę o zmianę imienia do naszego Urzędu Stanu Cywilnego.

Co mówią przepisy?

W naszym kraju nadawanie imion dziecku jest obwarowane pewnymi regulacjami, które warto znać.  Jest to konieczne szczególnie wtedy, kiedy myślimy o oryginalnym imieniu.

Prawo mówi jasno:
  • dziecku nie można nadać obcego imienia ( wyjątkiem jest sytuacja, w którym jedno z rodziców jest obcokrajowcem)
  • imię nie może być zdrobnieniem (np. Kubuś)
  • imię dla dziecka nie może być ośmieszające lub nieprzyzwoite
  • nie może być nazwą pospolitą lub geograficzną ( tu wyjątkiem jest tradycja, która pozwala nazwać córkę Róża, Kalina, Jagoda itd.) - imię powinno wskazywać jasno na płeć dziecka

Imię dla dziecka – dlaczego takie ważne?

Imię to słowo, które będzie towarzyszyć naszemu dziecku przez całe życie. Dlatego jego wybór jest bardzo ważny! Z  pewnością nie chcielibyśmy, aby nasza pociecha była wyśmiewana z powodu naszej fantazji. Z drugiej strony psychologowie twierdzą, że pospolite imię, które ma połowa dzieci w klasie, również niezbyt pozytywnie wpływa na psychikę malucha. Na pewno nie warto kierować się chwilową modą, która często podpowiada rodzicom imiona bohaterów najpopularniejszych seriali czy filmów. Dobrze by było, żebyśmy również po prostu je lubili. 

Wybór imienia odpowiednio wcześniej pozwala również na stworzenie maluchowi wspaniałego miejsca do życia – zarówno wyprawka dla niemowlaka, jak i pokój dziecięcy może być pełen spersonalizowanych dodatków, które stworzą piękny klimat w jego pokoju. Mogą to być np. kocyki z wyszywanym imieniem, literki powieszone nad kołyską i wiele innych. 

Najpopularniejsze

Imiona dla chłopców: Imiona dla dziewczynek:
MichałAnna
StanisławPola
KacperAntonina
MateuszJulia
FranciszekAmelia
AleksanderOliwia
FilipEmilia.
AntoniGabriela
JakubMaria
JanZuzanna
A wy? Postawiliście na oryginalność czy tradycję?
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl